NAŠE odpovědi na VAŠE zvědavé dotazy:-)

 

Moje přítelkyně tvrdí, že žádné fáze nemá, co s tím?

Počkat, až jí dojde, že je opravdu má:-))

Ale teď vážně: některé ženy skutečně mají pocit, že žádné fáze nemají a nepotřebují mít. Jak říkají některé (konkrétně švédské) feministky: „My se necítíme jako ženy.“ Pokud patří vaše přítelkyně do této kategorie, opravdu vám nezbude než počkat – anebo si možná najít jinou přítelkyni;-)

Jinou kategorií jsou ženy, které tuší, že se během měsíce proměňují, ale nedokážou zatím jednotlivé fáze zatím rozpoznat, například proto, že berou hormonální antikoncepci, která prožívání cykličnosti do značné míry tlumí.

Nicméně obecně platí, že všechny ženy mají fáze, všem ženám se proměňují během měsíce hladiny hormonů a na všechny to má vliv. A to platí i pro ženy těhotné, kojící, v přechodu a po přechodu nebo s hormonální antikoncepcí v těle – rozdíl je pouze v intenzitě nebo v délce fází.

Pokud je vaše přítelkyně nakloněná tomu, že by fáze mít mohla, dejte jí přečíst poslední kapitolu z Návodu na ženy, která je určena pro ženy a v kostce popisuje  všechny čtyři fáze. Pokud se jí kapitola zalíbí, nechte ji, ať si přečte Návod na ženy celý.

Z naší zkušenosti vyplývá, že mnoho žen při prvním setkání s fázemi a cykličností reaguje negativně, protože to mají spojeno s nepříjemnými zážitky kolem menstruace, kterých by se nejraději zbavily. Pokud ale žena pochopí, že je to o každodenních proměnách, které mají svou měsíční pravidelnost a je možné jich úžasně využívat ve svém životě i v zaměstnání k dosažení větší pohody, efektivity, kreativnosti a podobně, velmi rychle se konceptu cykličnosti otevře a začne ho aplikovat i prakticky.

A pokud nastane tato varianta, pak je naším dalším doporučením některý z kurzů Cyklické ženy®, z nichž některé jsou určeny i pro páry.

 


Proč bych se měl jako muž zajímat o to, co se děje uvnitř ženy?

Proto, že s nějakou ženou nejspíš žijete nebo máte ženy ve svém okolí například v zaměstnání. A proto, že můžete narážet na to, že jsou okamžiky, kdy se s nimi prostě nemůžete domluvit (zejména v partnerství;-).

Žena je tvor zdánlivě komplikovaný, nevyzpytatelný a neustále se proměňující. Ve skutečnosti však existují určitá poměrně pevná pravidla těchto proměn, která lze předvídat. Tato pravidla jsme srozumitelně pro muže popsali v knize Návod na ženy. Pravidel není mnoho, dají se lehce zapamatovat a aplikovat a již po prvním měsíci nebo dvou vidíte výsledky.

A jaké hlavní výsledky vám to přinese? Za prvé ženám najednou budete o dost víc rozumět a nebudou se vám zdát tak nepochopitelné a nevyzpytatelné. Budete vědět, že určitý druh chování je prostě jen fáze a zase to přejde. Za druhé se k vám díky tomu ženy začnou chovat jinak. Protože jim budete rozumět, nebudou vám muset složitě vysvětlovat, co se v nich děje, a vaše komunikace bude jednodušší a hladší. Budou vás mít také mnohem raději, čímž získáte velkou výhodu oproti jiným mužům! :-) Za třetí zmizí řada zejména partnerských nedorozumění – a to i proto, že budete vědět, že v premenstruační fázi si přijde nic nebrat osobně a nic neřešit.

Díky znalosti toho, co se odehrává uvnitř ženy, se velmi zjednoduší váš život. Když budete vědět, co se v nich odehrává, budete také vědět, jak se k nim chovat, co dělat a co rozhodně nedělat, a díky tomu veškerá vaše interakce s nimi bude pohodovější a vaše vzájemné vztahy budou mnohem láskyplnější.

A to stojí za to, ne?

 


Nepoužívají ženy cykličnost jenom jako výmluvu pro cokoli?

Ve většině případů opravdu ne. Ženy samy chtějí být v pohodě jak v osobním a partnerském životě, tak i v zaměstnání. A často je to právě neznalost jejich cyklických proměn, která jim brání skutečně pohodově fungovat. Když totiž žena dlouhodobě jede na plný plyn a snaží se být pořád akční a dynamická a ignoruje potřebu odpočinku v pozdní premenstruační a menstruační fázi, mohou následovat zdravotní problémy, které způsobí, že fungovat nebude mnohem dlouhodoběji, než je den nebo dva měsíčně během menstruační fáze.

Pokud si žena dopřeje den nebo dva většího odpočinku během menstruační fáze, získá tak energii na celý následující měsíc, a na to je dobré pamatovat, protože tento odpočinek se opravdu vyplatí. Jestliže si ho žena totiž nedopřeje, bude i ve své dynamické fázi unavená a málo výkonná.

A jestliže svou otázkou narážíte na to, že se některé ženy hádají celý měsíc a vymlouvají se na premenstruační fázi, pak vám doporučujeme jako první akutní pomoc přečíst si kapitolu o premenstruační fázi a o tom, jak v této době funguje podvědomí ženy. Pokud to nepomůže, napište nám na vas@navodnazeny.cz a domluvte si s námi konzultaci.

Bude za tím totiž nejspíš nespokojenost ženy v některé z oblastí jejího života, která pak ovlivňuje i váš vztah. Odhalit pravou příčinu ale nemusí trvat dlouho a změny k lepšímu mohou být okamžité.

 


Máte nějaké vědecké důkazy, že tyhle pravidelné fáze opravdu existují u všech žen?

Ano. Vygooglujte si to nebo se na to podívejte na Wikipedii. Platí ovšem, že každá žena je jedinečná a stejně tak jedinečný je její cyklus. Znamená to, že určitá obecná pravidla pro ni budou platit, ale konkrétní detaily se mohou lišit: Například introvertní žena bude obecně introvertnější i v dynamické nebo ovulační fázi. Žena, která nemá partnera a chce děti, může úkorněji prožívat ovulační fázi, než bývá obvyklé. Žena, která ignoruje svou menstruační fázi a potřebu odpočinku v ní, může vypadat jako premenstruační celý další měsíc, protože se bude cítit unavená a zahlcená. A podobně.

Také platí, že na pohodovost prožívání cyklu má zcela zásadní vliv stres. Stres zhoršuje projevy premenstruačního syndromu a celkově může způsobovat, že se žena cítí jako v premenstruační fázi, i když je dynamická nebo ovulační.

 


O fázích cyklu slyším poprvé, kde mám začít?

Stáhněte si ukázku z naší knihy Návod na ženy, a pokud vás zaujme, tak doporučujeme si knihu přečíst celou – máme ji jak v tištěné, tak v elektronické verzi.

Kniha je sice psána o něco více pro muže, ale z reakcí našich čtenářek víme, že se líbí i ženám a že slouží jak jim, tak mužům. V knize naleznete detailní, ale zároveň stručný a přehledný popis čtyř ženských fází. Dále kapitolu o komunikaci v jednotlivých fázích. Pak kapitolu o sexu a kapitolu o antikoncepci. A v neposlední řadě také zpovědi mužů, kteří už cyklicky žijí se svými cyklickými ženami. Poslední kapitola je určena ženám a shrnuje základní poznatky o fázích, tak aby se mohly začít rychle orientovat ve svém cyklu a začít tyto vědomosti prakticky využívat ve svém životě.

Pro ženy doporučujeme knihu Mirandy Gray Cyklická žena, která popisuje detailně nejen všechny čtyři fáze cyklu, ale překládá ženám i osmadvacetidenní „plán“, který zahrnuje velmi podrobný popis jednotlivých dní cyklu a praktická fakta o tom, jaké se ženám v dané chvíli otevírají zesílené schopnosti, co je dobré dělat a čemu je naopak dobré se vyhnout.

Tato kniha vyšla v roce 2013 a iniciovala vznik celého projektu Cyklická ženy®, který dnes zasahuje tisíce lidí v České i Slovenské republice a na jehož stránkách získáte také mnoho podnětných informací, zejména na blogu nebo v poradně nebo na stránkách cyklických kurzů či webinářů.

Příjemnou variantou je také návštěva kurzu Cyklické ženy®, na němž se k vám cyklické informace dostanou ve velmi praktické podobě a určitě neodejdete stejní:-)) Kurzy pořádáme v současné době jak párové, tak pouze pro ženy – a také firemní.

 


Jak nejlépe používat knihu Návod na ženy v praxi?

Kniha není román, takže ji nemusíte číst od první stránky. :-) Doporučujeme si nejprve přečíst úvod a první kapitolu, která shrnuje čtyři fáze cyklu, a poté se pustit do čtení kapitoly o té fázi, ve které se vaše žena právě nachází.

I v kapitolkách o komunikaci nebo o sexu se rychle zorientujete a můžete si přečíst jen tu část, která se vztahuje k aktuální fázi.

Nicméně setkali jsme se v praxi i s tím, že si partneři Návod na ženy vzájemně předčítají jako román před spaním. :-)

Je jasné, že se ke knize budete vracet. V prvním měsíci si začnete všímat určitých projevů fází, ale určitě ne všech. Při každém dalším čtení budete objevovat nové a nové věci, které vám budou postupně zapadat do vaší cyklické skládanky. Pro ženy doporučujeme začít pozorovat a objevovat svůj cyklus s pomocí dalšího praktického nástroje, který vyvinula Sofie, a který se jmenuje Cyklická mapa.

Garantujeme vám, že po nějaké době budete schopni rozpoznávat fáze u své ženy na dálku 50 i 100 metrů a začne to pro vás být hračka i u cizích žen. Máme vyzkoušeno z vlastní praxe. :-)


Funguje to opravdu vždycky tak pravidelně, jak popisujete?

Ano a ne. Jak popisujeme už i výše, každá žena je jedinečná a stejně tak jsou jedinečné i projevy její cykličnosti. Na pravidelnost jak cyklu, tak projevů jednotlivých fází má také velký vliv stres a pracovní nebo emoční vypětí.

Pokud ale žena začne se svou cykličností pracovat, začne věnovat péči sama sobě a svému tělu a začne respektovat potřeby jednotlivých fází, tak se její cyklus většinou zpravidelní a přijde jí do života mnohem více pohody i naplnění ze všeho, co dělá. (Jaké potřeby to jsou, detailně popisujeme v Návodu na ženy vždy v odrážkových seznamech na konci jednotlivých fázových kapitol.)

Za nepravidelnostmi cyklu často také stojí nejrůznější negativní přesvědčení týkající se ženství nebo menstruace, které ženy převzaly od předchozích generací a je možné s nimi velmi dobře pracovat – stačí se obrátit na Sofii s prosbou o cyklické konzultace.

 

Napište komentář

* Povinné údaje